Skip to main content

Demokratinės Rusijos pradžia Lietuvos rusiškose mokyklose 

By 19 sausio, 2024Nuomonė, Politika4 min - skaitymo laikas

Šiai koalicijai, kurią sudaro  TSLKD, Liberalų sąjunga ir Laisvės partija, geriausiai tiktų pavadinimas ,,Arogancijos koalicija‘‘. Koalicija, kuri nesikalba su savo piliečiais, neaiškina savo sprendimų, supriešina skirtingas grupes, nuolat grasina ir baudžia. 

Tiek nekompetencijos ar atvirų nusišnekėjimų demonstruotų viešumoje, kiek per šią kadenciją paleido  ,,arogancijos koalicijos‘‘ vyriausybė, galėtų tapti nauju mūsų valstybės antirekordu.

Pats paskutinis akibrokštas – Švietimo, mokslo ir sporto ministro Gintauto Jakšto siūlymas uždaryti rusiškas mokyklas. Kaip kolektyvinę bausmę už tai, kad vienoje mokykloje tarp mokinių įvyko konfliktas…  Tiesiog primena sovietmetį. Žinoma, galima būtų šį ministro akibrokštą nurašyti – juk už mūsų vaikų švietimą atsakingas asmuo net nežino, kiek biologijoje yra lyčių, tad tikėtis, kad jis ką nors būtų girdėjęs apie Europos Tarybos Tautinių mažumų apsaugos konvenciją, kurią Lietuva yra pasirašiusi ir kuria įsipareigojome užtikrinti, kad mažumoms priklausantys asmenys turėtų reikiamas galimybes mokytis savo gimtąja kalba, būtų naivu.

Tačiau numoti ranka į eilinę šios Vyriausybės nario kvailystę -pavojinga. (Beje, vadovaujantis tokia ministro logika, Lietuvoje reikėtų uždarinėti ir lenkiškas mokyklas – juk visai neseniai socialiniuose tinkluose nuskambėjo skandalas su lenkų kilmės jaunuoliu, tarnavusiu Lietuvos kariuomenėje ir laukiančiu Putino „išvadavimo“). Ypač, kai tokiam ministro nusišnekėjimui tinkamo atsako nedavė ir premjerė Ingrida Šimonytė. Pagirtina, kad  nuo tokio švietimo ministro pareiškimo atsiribojo kai kurių partijų lyderiai ir net keli koalicijos  ministrai. 

Kaip bausmė nuskambėjęs pasiūlymas yra viešos nesantaikos tarp lietuvių ir rusų kurstymo pavyzdys ir grėsmė nacionaliniam saugumui:  daugiau nei šimtas penkiasdešimt tūkstančių Lietuvos piliečių  atiduodami Putino globai. Toks švietimo ministro pareiškimas rodo, kad visi rusakalbiai Lietuvos piliečiai yra ,,negeri‘‘ piliečiai. Putinas ploja atsistojęs!  Ir dar, matyt, galėtų viešai padėkoti Lietuvos švietimo ministerijai, atsakingai už mokyklų ugdymo programas, kuri  daugelį metų už Lietuvos mokesčių mokėtojų pinigus leido vadovėlius su visiška Kremliaus propaganda. Tai ko tikėtis iš mokinių, jei net mes Europos sąjungoje mokome tą patį, ką jie girdi per propagandines Kremliaus laidas.

Naivus tikėjimas, kad draudimais ar mokyklų uždarymais galima kažką pakeisti, tik parodo, kad antrus metus besitęsiantis karas Ukrainoje nepaskatino kurti tautinių mažumų integravimo strategijos, o tik dar labiau sustiprino sovietinį valdančiųjų mentalitetą. Viską drausti ir bausti, atstumti. Uždraudėme televizinę kremliaus propogandą, tačiau realybėje regionuose už kelis eurus gausi prieigą prie šimtų piratinių kanalų. Ar kam Seime ar Vyriausybėje tai rūpi?  

Taip, diskusija dėl  mokyklų ugdymo  tautinėmis kalbomis galima ir būtina, ypač dėl tokio ugdymo kokybės, dėmesio lietuvių kalbai, kritiniam mąstymui,  bet tik ne tokia forma ir ne tokiu metu. 

Tai dabar ir turime pasekmes, dėl kurių yra atsakingos Lietuvos valstybės institucijos ir pirmiausiai švietimo sistemos politikai. Ir tai nacionalinio saugumo klausimas. Ne kelių vizų atšaukimas, o švietimo kokybė ir ilgalaikiai tikslai. Putinizmas ne amžinas, o po pralaimėjimo Ukrainoje, Rusijos visuomenės laukia milžiniškas ,,persiprogramavimas‘‘. Koks jis bus ir kaip jis vyks, turėtų būti mūsų bei ES strateginis interesas.

Rusija kaip kaimynas niekur neišnyks, norime ar ne, mums reikia demokratinės, pilietinės ir kaimynų teises gerbiančios Rusijos visuomenės.  Taip, tai ilgas kelias, tačiau tik toks kelias yra tvarus.  Tik facebooke viskas vyksta greitai…

Lietuvos mokyklose ugdomi Lietuvos rusai per savo gimines ar draugus Rusijoje galėtų būti naujos, demokratiškos ir pilietinės Rusijos pradžia. Ir tai nacionalinio saugumo klausimas. Tiems, kas supranta, ir kurie mąsto strategiškai, o ne sovietiškai.