Skip to main content

Skaidrinam Lietuvos savivaldą

By 5 birželio, 20238 rugpjūčio, 2023Politika2 min - skaitymo laikas

Tikiuosi, Konstitucinio Teismo neprireiks.

Dar penktadienį kreipiausi į LR Seimo Pirmininkę Viktoriją Čmilytę-Nielsen, Seimo valdybą ir Seimo frakcijų vadovus. Nerimą kelia tai, kad įstatymų leidėjai, bandydami kuo greičiau nuraminti visuomenę ir užgesinti vadinamąjį „čekučių“ skandalą, imasi skubotų įstatymo pataisų, kurios prieštarauja ir Lietuvos Konstitucijai, ir Europos vietos savivaldos chartijai. Tai pažymi ir Seimo Teisės departamento teisininkai.

Veiklai ir kanceliarinėms išlaidoms skiriamų lėšų pakeitimas į mėnesio fiksuotas išlaidas, kurios prilyginamos atlyginimui, visiškai negarantuoja skaidrumo ir lėšų panaudojimo tarybos nario veiklai.

Todėl, jeigu tokios įstatymo pataisos bus priimtos, svarstysime kreiptis į Konstitucinį Teismą.

Dabartinis įstatymas, kuris įsigaliojo tik nuo šios tarybų kadencijos yra geras ir tinkamas. Jame aiškiai yra atskirtos išlaidos veiklai ir darbo laiko valandų kompensavimas. Pasikartosiu tik, ką būtų galima patiksinti, siekant išvengti per ilgą laiką susiformavusių blogybių:

• Veiklos kompensacijų dydis negali būti didesnis nei 0,4 VDU (virš 600 Eur ir tai yra pusė Seimo nariui skiriamų lėšų).
Kelionės ir transporto išlaidos negali viršyti daugiau nei 25 proc. mėnesio kanceliarinių išlaidų (apie 160 eur); (nebus apsimestinio kilometrų prisukinėjimo).
• Atsiskaitymai už kanceliarinės veiklos išlaidas gali būti atliekami tik pavedimu arba tik su savivaldybės suteikta banko kreditine kortele; (nereikia rinkti jokių ,,čekučių‘‘, o savivaldybės buhalterija bet kada gali patikrinti ar išlaidos atitinka tarybos reglamente numatytą tvarką).
• Reikia papildyti, kad veiklos kompensacijas, neviršijant 0,4 VDU, galima būtų naudoti teisės ir ekspertų išvadoms apmokėti, visuomeninių patarėjų išlaidoms kompensuoti; (tai labai prisidėtų prie kokybiškesnio tarybos nario darbo).
• Išlaidos skelbiamos viešai ir kontroliuojamos savivaldybių tarybos sprendimu nustatyta tvarka.


Privačiame versle ir savarankiškai dirbantys asmenys privalo pagrįsti išlaidas ,,čekiukais’’, o čia vėl išimtis iš taisyklių politikams ir valdžios atstovams.

Ir dar už mokesčių mokėtojų pinigus…


#skaidrinam #cekiukureikalai