Skip to main content

Pareiškimas dėl JAV prezidento Donaldo Trumpo spaudimo Ukrainai

By 25 vasario, 2025Nuomonė, Politika3 min - skaitymo laikas

Nuotrauka: Shannon Stapleton/ Reuters File

JAV Prezidento Donaldo Trumpo pareiškimai ir daromas spaudimas Ukrainai derėtis dėl „naudingų iškasenų“ yra nesąžiningas ir primena politinį bei ekonominį šantažą, kurį galima įvardinti kaip „XXI amžiaus valstybinį reketą“. Tai nepriimtina Vakarų demokratijoms.

Svarbu pabrėžti, kad Trumpo spaudimas Ukrainai griauna civilizuoto pasaulio principus, kurių nešėja visada buvo JAV nuo prezidento Thomaso Woodrow Wilsono laikų. Amerikos lyderystė rėmėsi taisyklėmis ir teise grįsta tarptautine tvarka, tačiau dabartiniai Trumpo veiksmai prieštarauja tam ir kelia pavojų visam demokratiniam pasauliui. Bendras ES, jos valstybių narių ir finansų institucijų indėlis į Ukrainos paramą nuo 2022 m. pradžios iki 2024 m. pabaigos siekia daugiau nei 134 mlrd. eurų. Iš šios sumos:

67,3 mlrd. eurų – ekonominei, socialinei ir finansinei paramai,

48,5 mlrd. eurų – karinei paramai,

17 mlrd. eurų – pagalbai ES valstybėms narėms, priimančioms ukrainiečius.

Tuo tarpu JAV suteikė apie 114 mlrd. eurų, iš jų 57 mlrd. eurų – karinei paramai, o 31 mlrd. eurų – finansinei ir humanitarinei pagalbai.

Šie skaičiai aiškiai parodo, kad ES vaidmuo yra be galo svarbus, todėl jos aktyvus dalyvavimas derybose dėl „naudingų iškasenų panaudojimo” būtų reikšmingas ir naudingas visoms pusėms. ES gavusi dalį pajamų iš galimo susitarimo su Ukraina, kurį inicijavo JAV, turi būti pasiruošusi grąžinti šias lėšas atkuriant Ukrainą. Teisinga ir solidari parama neturėtų būti susijusi su ekonominėmis manipuliacijomis ar vienašališku finansiniu spaudimu Ukrainai, ypač situacijoje, kurioje lygiavertės derybos neįmanomos.

Taip pat reikia pažymėti, kad Donaldo Trumpo viešai skelbiami skaičiai apie JAV paramą Ukrainai yra nepatikimi, nes nėra pagrįsti jokiais skaidriais duomenimis ar oficialiais šaltiniais. Naujausias jo pareiškimas, kad „ES tik skolina Ukrainai, o JAV duoda,” yra klaidinantis ir spekuliatyvus. ES 35 mlrd. eurų paskola Ukrainai bus dengiama ne iš Ukrainos biudžeto, o iš įšaldyto Rusijos turto sugeneruotų pajamų, todėl ši finansinė parama nesukuria papildomos skolos naštos Ukrainai. Šis faktas, kurį Trumpas ignoruoja, rodo, kad ES ne tik remia Ukrainą, bet ir užtikrina, jog finansinė našta netaps papildoma problema Kyjivui. Be to, perduodamos karinės įrangos vertė yra diskusijų klausimas, nes ji nustatoma pagal JAV interesus, nepaisant realios įrangos likutinės vertės.

Europa privalo stiprinti savo paramą ir aktyviau dalyvauti sprendimų priėmime, siekiant apsaugoti Ukrainos interesus ir išlaikyti Europos saugumą. ES negali būti tik stebėtoja – turi imtis konkrečių politinių ir ekonominių priemonių prieš bet kokias manipuliacijas Ukrainos finansais bei gynybiniais pajėgumais.

Trumpo ir jo verslo aplinkos daromas spaudimas nėra vieno žmogaus veiksmas – tai platesnis interesų tinklas, kuriam Ukraina yra ne strateginis partneris, o objektas ekonominiam spaudimui. NATO sąjungininkai, įskaitant ES valstybes, negali leisti, kad viena šalis (JAV) be bendro sutarimo nustatytų pagalbos sąlygas, kurios prieštarauja NATO sąjungininkų interesams ir vienybei.


Raginame Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen, Europos Parlamentą bei Lietuvos Respublikos Prezidentą Gitaną Nausėdą imtis aktyvaus vaidmens šiame procese, užtikrinant, kad bet kokie derybiniai procesai būtų sąžiningi ir Ukraina nuspręstų savo likimą savarankiškai, be nepagrįsto spaudimo iš išorės.

Straipsnis publikuotas 15min.lt.